خرید و دانلود فصل دوم پایان نامه و ادبیات کارآفرینی و ضرورت ایجاد آن در سازمان ها با فرمت docx در قالب 65 صفحه ورد بصورت کامل و جامع با قابلیت ویرایش

 

 

 

در قرن نوزدهم یك كارآفرین، یك تاجر موفق بود و بر این اساس كتاب‏هایی راجع به غول‏های صنعتی به نگارش درآمد. براساس این فرض، كارآفرینان افراد مالك بودند. تاریخ نگاران اولیه، عوامل انگیزشی كارآفرینانه را تحت عنوان ثروت مادی، شهرت عمومی و احترام و رفاه اجتماعی تشریح نموده‏اند. وجه ممیزه كارآفرینان نیز سخت‏كوشی و خوش شانسی بوده است. مطالعه كارآفرینی در رشته‏های حرفه‏ای در اواخر دهه 1920 میلادی توسط گراس و همكارانش در دانشگاه هاروارد برای برقراری ارتباط مدیریت اجرایی كسب و كار، با مدیریت شركت و محیط اقتصادی و اجتماعی كه شركت‏ها فعالیت می‏كردند، انجام گرفت و برای این منظور از روش مورد كاوی استفاده نمودند. امروزه بیشتر مطالعات كارآفرینان هنوز مبتنی بر مورد كاوی است. این موضوع منجر به انتقاداتی از تاریخ تحقیق كارآفرینانه گردید.

 

 

 

به گونه‏ای كه تاریخ نویسان، مسیر ترقی غول‏های صنعتی را به جای شكل‏گیری شركت‏های جدید مورد مطالعه قرار داده‏اند. به نظر می‏آید سمت و سوی ادبیات كارآفرینان، به كسب و كار با رشد بالا، و كارآفرینان موفق مبتنی بوده است. این منجر به نمونه‏گیری براساس متغیر وابسته شده، چرا كه ما فقط آنهایی كه موفق بوده‏اند مطالعه كرده‏ایم و نه آنهایی كه فعالیت‏هایشان را شروع كرده‏اند. این هنوز مشكل تعریف كارآفرینی است. در واقع ریشه مفهوم كارآفرینی به قرن هیجدهم باز می‏گردد، زمانی كه ریچارد كانتیلون  عوامل اقتصادی را به سه دسته تقسیم كرد: 1. مالكان زمین 2. عوامل اقتصادی دستمزد بگیر و 3. آن دسته از عوامل اقتصادی كه با قبول خطر در بازار بورس فعالیت می‏كنند. شاید ژان باتیست سی  اولین كسی بود كه بر نقش حیاتی كارآفرینان در جابجایی منابع اقتصادی براساس اصول بهره‏وری تأكید نمود(Prokopenko & Pavlin, 1999:15) .

 

 

 

فهرست مطالب

مفهوم کارآفرینی

نوع شناسی کارآفرینی

ایجاد سرمایه

ضرورت کارآفرینی در سازمان

سیر تطور کارآفرینی در سازمان

مفهوم کارآفرینی سازمانی

فرایند کارآفرینی سازمانی

موانع کارآفرینی سازمانی

دیدگاه ها و رویکردهای کارآفرینی

منابع